Remontując łazienkę trzeba mieć na uwadze szereg różnych ważnych kwestii, a jedną z nich jest oświetlenie. Odgrywa ono ogromną rolę, ponieważ nie tylko pozwala stworzyć przyjemny klimat, ale też ma za zadanie zapewnić komfortowe wykonywanie codziennych czynności. Mowa tutaj nie tylko o kąpieli, ale przede wszystkim o możliwości wykonania makijażu czy w przypadku mężczyzn pielęgnacji zarostu. Co zatem warto wiedzieć o oświetleniu i jaka barwa światła najlepiej sprawdzi się w łazience?
Planując remont łazienki głównie skupiamy się na wyborze płytek, tym czy brodzik 90×90 półokrągły będzie dobrze się prezentował i pasował do wnętrza, czy może lepszym wyborem okazałaby się wersja kwadratowa. Do tego dochodzą dylematy związane z wyborem armatury, dodatków, podczas gdy oświetlenie spychane jest na dalszy plan. A to błąd, ponieważ ma ono ogromne znaczenie przy efekcie końcowym. Nawet najbardziej stylowa łazienka i urządzona zgodnie z najnowszymi trendami nie będzie zachwycała, jeśli będzie słabo oświetlona, a przez to i mało funkcjonalna.
Jakie oświetlenie będzie najlepsze do łazienki?
Na wstępnie należy zastanowić się nad ilością źródeł światła. Tutaj duży wpływ ma wielkość łazienki. Ale na pewno w każdym przypadku poza głównym oświetleniem, warto zadbać też o dodatkowe oświetlenie punktowe. Zdecydowanie powinno się ono znaleźć przy lustrze. Ponadto może też być przy wannie lub prysznicu. Jeśli chodzi o światło dekoracyjne, to bardzo efektownie i nowocześnie będą się prezentowały szklane półeczki podświetlone taśmą LED. A co z barwą? Ta żółta sprawia, że wnętrza nabierają przytulności, ale w kontekście łazienek lepiej postawić na barwę neutralną, a nawet zimną – szczególnie nad lustrem. Jasna barwa światła pozwoli wydobyć głębię pomieszczenia i będzie zdecydowanie lepiej wyglądała w łazience niż barwa ciepła, która białym płytkom może nadać żółty odcień… I choć wybór baterii, brodzika czy produktu, jaki stanowi nośnik styropianowy do brodzika 90×90 półokrągły jest ważny, to nie zapomnijmy o starannym doborze oświetlenia. Szczególnie, jeśli łazienka nie ma okna, bo wtedy ze sztucznego światła jesteśmy zmuszeni korzystać w dzień, jak i w nocy.